Balkabağı

Balkabağı içerdiği besin ögeleri ile çok zengin bir besin kaynağıdır. İçerdiği besinler  Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve çinko gibi güçlü besinler bulunur. Vitamin deposu olarak eşsiz bir protein kaynağıdır. A vitamini, C vitamini ve K vitamini içermektedir. Balkabağı yağlı diye düşünmeyin içerdiği yağlar Omega 3 ve Omega 6 yağlarıdır, ve kalorisi çok düşüktür.

Türk mutfağında genellikle balkabağı tatlı olarak bilinse de bir çok farklı yemek tarifi vardır.

Balkabağının Faydaları

Kanser ve kalp hastalığına karşı korur, vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur. Sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Bağırsakları çalıştırır. Kan şekerini düşürür. Felce sebep olan damar sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Bedeni temizler, Sinirleri yatıştırır. Kemik erimesi ve kan pıhtılaşmasını önler. Cildi temizler ve hormonel dengeyi korur.

Bu besin kaynağının çekirdeği de oldukça faydalıdır. Kabak Çekirdeğinin Faydaları‘nı okumanızı tavsiye ederiz. Balkabağının insan sağlığını risk eden hiç bir zararı yoktur.

Tekrar deneyin

Bromelain

Bromelain, ananas bitkisinin saplarından ve meyvelerinden elde edilen bir enzimdir. Genellikle bir gıda takviyesi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir