Bakla

Sağlık açısından içerdiği zengin besin ögeleri ile tıpta adından sıkça söz ettiren bakla bahar mevsimde sofralara çeşitli bakla yemekleri ile girer. Baklanın faydaları da vardır, zararları da. Baklanın Faydaları ve Zararları nelermiş inceleyelim.

Baklanın Faydaları
İdrar arttırıcı kuvvet verici ve barsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı idda edilmektedir. Böbrek ağrılarını hafifletir. Zehirsizleştirilmiş baklalardan 10-20 adet yenilebilir. Ayrıca adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır doğum sonrası akıntıların gelişini rahatlatır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır. Hazmi kolaylaştırır.
Harici olarak tohumların lapası yaralı deri hastalıklarında uygulanır.

Baklanın Zararları
Uzmanlar, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinin önemli gıda maddesi bakladan kaynaklanan hastalığın adının ‘Favizm’ olduğunu hatırlattı. Kısa adı, ‘G6PH’ olan bu rahatsızlığın, bakla yedikten sonra alyuvarların parçalanması ile meydana gelen kansızlık hastalığıdır.
Ölüme neden olabilir :Rahatsızlığın bulgularının 48- 96 saat arasında kendini gösterdiğini belirten Uzmanlar, “Kandaki hemoglobin ve hematocrit değerlerinin düşmesi hayati fonksiyonları etkiler. Geç kalındığında kalp yetmezliğine ve ölümcül vakalara neden olmaktadır” dedi.

Tekrar deneyin

Bromelain

Bromelain, ananas bitkisinin saplarından ve meyvelerinden elde edilen bir enzimdir. Genellikle bir gıda takviyesi olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir