Akdeniz Zeytini

akdeniz-zeytini-faydalariAkdeniz Zeytini : Diğer bölgelerde yetişen zeytin ürünlerinden farkı ise dara iri ve daha yağlı olur. Ülkemizde zeytincilik Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesi zeytin yetiştiriciliğinde geri kalsada son yıllarda Çukur ova’da yetiştiriciliğe önem vererek ülke ekonomisine önemli katkıda bulunmuştur. Ülkemizin zeytin ihracatı 2013 yılında 3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Zeytin ihracatında başta Rusya, Almanya, İsviçre, İngiltere gibi gelişmiş ülkelere ihraç edilmektedir.

Akdeniz Zeytini Faydaları

İçerdiği A,D,E ve K vitaminleri ile Kanser hastalıklarına karşı etkilidir. Karaciğeri Korur. Safra kesesine iyi gelir, Bağırsak kanserini önler, sarılığa faydalıdır. Vücuttaki kalsiyum kaybını engeller. Kemikleri güçlendirir. Yaşlanmayı geciktirir. Yaşlılarda kemik erimesini azaltır. Çocuklarda Diş ve Kemik gelişiminde önemli rol oynar. Vücuttaki hücreleri besler. Beyni geliştirir. Zekayı arttırır. Cildi güzelleştirir. Saçları besler. Kalp krizi ve kalp hastalıklarına faydalıdır. Vücuttaki virüs, bakteri ve mantarları yok eder. Midedeki asidi azaltır.
Zeytin : Zeytin Yağı , Zeytin Yaprağı, Zeytin Yaprağı Çayı, Zeytin Ezmesi olarak gündelik hayatımızda kullanılmaktadır.

Tekrar deneyin

Avakado

“Avakado” veya “Avocado”, bir meyve türüdür ve genellikle Meksika ve Orta Amerika’da yetiştirilmektedir. Meyvenin kabuğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir