Sarımsak

S feth 4.925 views
sponsorlu reklam

Sarımsağın FaydalarıSarımsak : Zambakgiller ailesinden olan sarımsak otsu bir bitkidir. Boyu 30 – 60 Cm arsındadır. kuvvetli kokusu nedeniyle kolayca tanınır. Sarımsak yumruları soğandan farklı olarak diş adı verilen bölmelere sahiptir. Sarımsak asya kıtasında doğal olarak yetişir. Ancak günümüzde dünya genelinde yetiştirilen önemli bir kültür bitkisidir. Sarımsak içinde ” Allinin” ve ” Allicin ” adı verilen sülfürlü bileşikler bulunur. Sarımsağın tıbbi olarak, taze yumruları, kurutularak toz haline getirilmiş yumruları, uçucu yağı, taze sıkılmış suyu ya da zeytinyağı içinde bekletilerek hazırlanan yağı kullanılır.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak, solunum ve idrar yolları enfeksiyonları, kurt düşürme, romatizma ağrıları ve hazimsizlik tedavilerinde kullanılır. Bunun dışında geleneksel olarak sarımsak idrar söktürücü, terletici, öksürük kesici, astım ve bronşitte yumuşatıcı, saçların uzamasını sağlar. Balgam Söktürücü ve Göze iyi gelmektedir. Yapılan klinik çalışmalarda sarımsağın antibakteriyal ve antifungal özellikleri olduğu ispat edilmiştir.

 Sarımsağın Zararları :  Sarımsağın bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak ameliyat sonrası aşırı tüketimlerde kanamaya neden olabildiği görülmüştür.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Sarımsak” üzerine 2 yorum

  1. eda dedi ki:

    eşime bir karışım yapmıştım sarımsaklı saçları sökülüyordu gerçekten çok iyi geldi saç dökülmesi sorunu olanlar kesinlikle denesin

  2. Seda dedi ki:

    ilaç yerine bir tane sarımsak yutun saç dökülmesi gibi bir çok değişik besin eksikliği hastalığından kurtulabilirsiniz. sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor çünkü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir