Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları

C feth 5.874 views
sponsorlu reklam

Çarkıfelek Çiçeği, Passiflora İncanata L. ( Passifloraceace )
Ülkemizde pasiflora ya da çarkıfelek çiçeği olarak bilinen bu tür, çarkıfelekgiller ailesinden çok yıllık otsu bir sarmaşık türüdür. Ana vatanı güney Amerika olan bu bitki ülkemizde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Son yıllarda meyveleri, gıda olarak kullanılan bu bitkinin yaprakları el şeklinde 5 parçadır. Çiçekleri dal uçlarında tek tek bulunur. 5 – 9 CM çapındaki çiçekleri oldukça ilgi çekicidir. Bu türün 10 adet pembemsi – mor renkli taç yaprağı bulunur. Erkek organları 5 adet olup tümü birleşiktir. Erkek organların ortasında bulunan dişi organı 3 parçaya ayrılmıştır. Çarkıfelek bitkisinin meyvesi iri bir üzüm şeklindedir. 3 – 5 CM boyunda olan bu meyvenin içinde yassı tohumları bulunur.

Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları


İçinde çeşitli flavonoitler ve alkoloitler bulunur. Çarkıfelek bitkisi dahili olarak yumuşatıcı ve sakinleştirici olarak kullanılır. Bununla birlikte anksiyete ve uykusuzluğa iyi gelir. Sakinleştirici olarak kullanılan en etkili doğal ürünlerden biridir.
Çarkıfelek çiçeğinin zararları
Çarkıfelek bitkisinin kurutulmuş gövde yaprakları ticari olarak ekstresi ya da tentürü kullanılırken halk arasında dekoksiyon olarak hazırlanır. Bu bitki alındığında sersemlik, dalgınlık yapabileceği için Çalışırken, araç kullanırken alınması sakıncalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde kullanılması uygun değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Çarkıfelek Çiçeğinin Faydaları” üzerine 1 yorum

  1. kübra dedi ki:

    Çarkıfelek çiçeği çok hoş bir isime sahip

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir