Zerdeçalın Faydaları

Z feth 5.177 views
sponsorlu reklam

Zerdeçal Curcuma longa L. (Zingiberaceae)
Zencefilgiller ailesinden olan zerdeçal ülkemizde daha çok baharat olarak tanınan bir bitkidir. Anavatanı uzakdoğunun tropik kesimleri olan bu tür çok yıllık otsu bir türdür. Boyu 1 m’ye ulaşan bu bitkinin toprak altında bulunan rizomları tıbbi olarak kullanılır. Çapı yaklaşık 1 cm, boyu ise 2-6 cm arasında değişir. Bu rizomların rengi parlak sarımsı – kavuniçidir. Zerdeçalın tıbbi olarak, kurutulmuş rizomları kullanılır. Bu rizomların kimyasal yapısında uçucu yağ, monoterpenler, zingiberin, curcumin gibi bileşikler bulunur. ”Curcuminoid” adında bir renk maddesi bulunur. Bu yüzden zerdeçal boya bitkisi olarak da kullanılır.

Zerdeçalın Faydaları

Tıbbi olarak ülser, romatoit artrit ağrılarında, Adet güçlüğü ve ağrılarında, İshalde, Bazı cilt hastalıklarında, Böcek Sokmalarında, Kurt düşürmede ve Süt salgısını arttırmada kullanılır.
Kurutulmuş zerdeçal rizomları toz haline getirilerek dahili olarak kullanılır. Bunun için 2-3 gr zerdeçal zararsız bir drog’dır. Ancak safrakesesi taşı olanların kullanması sakıncalı olabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Zerdeçalın Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. ege dedi ki:

    Zerdeçal doğanın bize sunmuş olduğu mucize bitkilerden bir tanesidir. mutlaka zerdeçal tüketmelisiniz.

  2. çilem dedi ki:

    zerdeçal ishale karşı etkili bir şifalı bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir