Zencefilin Faydaları

Z feth 7.889 views
sponsorlu reklam

Zencefil
Zingiber officinale Roscoe ( Zingiberaceae )
Ülkemizde baharat olarak tanınan zencefil, zencefilgiller ailesinin en karakteristik türüdür. Zencefil kökleri taze etli ve sulu silindirik bir yapıya sahip iken kurudukça bol lifli odunsu bir görünüş kazanır. Tazeyken çok açık kahve renkli, 3 – 16 cm boyunda ve 2 cm kalınlığında olan zencefil kuruduğunda kirli beyaz renkli, 2 – 3 cm uzunluğunda ve 0,5 – 1 cm kalınlığında olur. Güneydoğu Asya’da doğal olarak yetişen zencefilin kendine has bir kokusu vardır. Zencefil rizomlarının içinde yüzde 1 – 4 oranında uçucu yağ ”Oleoresin” ”Zingiberen” ve ”Curcumen” gibi kimyasal bileşkeler vardır.

Zencefilin Faydaları

Zencefilin tıbbi olarak kurutulmuş ve öğütülmüş rizomları veya rizomlarından elde edilen ekstre ve tentürleri kullanılır. Yapılan klinik araştırmalarda deniz tutmasında, Karayolu seyahatlerinde meydana gelen ve hamilelik döneminde görülen bulantılarda etkili olduğu ispat edilmiştir. BuZencefilin Faydalarınun dışında zencefil hazımsızlık, İshal, Mide spazmları, Grip ve soğuk algınlığında, migren ağrılarında ve romatizmal ağrılarda kullanılmaktadır.

Zencefilin Zararları

Zencefilin bilinen zararlı bir yan etkisi yoktur. Ancak safra taşı ve kanda pıhtılaşma sorunları olanların doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Zencefilin Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. emel dedi ki:

    daha fazla faydası vardı zencefilin

  2. meryuem dedi ki:

    Zencefili her zaman tüketirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir