Söğütün Faydaları

S feth 4.588 views
sponsorlu reklam

Söğüt Ağacı
Asya ve Avrupa’da doğal olarak yetişen söğüt nemli veya sulak bölgeleri tercih eden bir ağaç türüdür. Kışın yapraklarını döken bu tür 25 metreye kadar ulaşabilir. Söğüt ağacının gövde kabuğu açık renkli ve boyuna çatlaklıdır. Yaprakları genellikle yeşil renkli, kenarları düz olup mızrak biçimindedir. Söğüt ağacının çiçekleri rüzgarlar ile tozlaşır. Bu nedenle taç ve çanak yaprakları yoktur. Söğüt meyveleri kapsül şeklindedir ve iki yarıkla açılır. İçinde çok sayıda tüylü tohum bulunur.

Söğütün Faydaları
Söğütün Faydaları
Söğüt ağacının tıbbi olarak kabukları kullanılır. Bu kabukların içinde fenolik bileşenler, salisin, salicortin, populin gibi maddeler vardır. Söğüt kabuğundan elde edilen maddeler aspirinin ham maddesini oluşturmaktadır. Bu nedenle söğüt kabuğu iyi bir ağrı kesicidir. Ayrıca söğüt kabuğu dahilen soğuk algınlığı ve kabızlığın tedavisinde, haricen siğillerin tedavisinde kullanılır. Söğüt kabuğunun günde 6 ile 12 gramı dekoksiyon haline getirilerek kullanılabilir.

Söğütün Zararları
Söğüt ağacı polenleri alerjen polenlerdir. Bu nedenle alerjisi olan kişilerin ve astım hastalarının bu bitkiyi kullanırken dikkatli olması gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Söğütün Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Erkan dedi ki:

    Her evin bahçsinde bulunması gereken muhteşem bir ağaç söğüt ağacı.

  2. elif dedi ki:

    kokusu süper söğüt ağacının

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir