Sinamekinin Faydaları

S feth 3.832 views
sponsorlu reklam

Sinameki

Baklagiller ailesinden olan sinameki 1,5 metreye kadar yükselebilen kısa boylu çalılardır. Anavatanı Afrika olan sinameki günümüzde Afrika başta olmak üzere Hindistan, Pakistan, Arap yarımadası ve Sinameki Sudan’da yetiştirilmektedir. Sinameki bitkisinin yaprakları birleşik yapraklardır ve bu yapraklar 3 – 7 yaprakçıktan oluşur. Bu türün çiçekleri kelebek şeklinde olup sarı renklidir. Taç yaprakların üzerinde kahverengi damarlar bulunur.

Sinamekinin Faydaları

Ülkemizde en çok kullanılan yumuşatıcılardan biri olan Sinamekinin genellikle yaprakları kullanılır. Son yıllarda erkek sinameki adı altında bu bitkinin meyveleri de satılmaya başlamıştır. Sinameki meyveleri yapraklarına göre daha az etken madde içerir. Bu nedenle etkisi daha hafiftir. Açık yeşil renkli olan sinamekinin kimyasal içeriğinde sennosid adı verilen glikozitler ile müsilaj ve flavonoidler bulunur. Sinamekinin en etkili olduğu alan Kabızlıktır. Bunun için 2 – 3 gram kurutulmuş sinameki yaprağı sıcak suyun içinde bekletilerek infüzyon hazırlanır.
Bu infüzyonlardan günde 2 – 3 kez içilebilir. Sinamekinin uzun süre kullanılması bağırsaklarda tahribata neden olabilir. Bu nedenle aşırı dozda ve uzun sürede kullanılması sakıncalıdır. Sinameki kabızlığın dışında öksürük kesici, yara iyileştirici, ateş düşürücü ,çeşitli cilt hastalıklarında ve hemoroitin tadevisinde de kullanılır. Kanamalı hastalıklarda ve bağırsak hastalıkları olan kişilerin sinameki kullanması sakıncalıdır. Ayrıca süt emzirme döneminde kullanıldığı takdirde sür salgılanmasını azalttığı bilinmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Sinamekinin Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. esen dedi ki:

    sinameki kabızlığa iyi gelen bir şifalı bitkidir.

  2. seda dedi ki:

    sinameki yaprağı ile bitkisel çay olarak kullandığınızda 30 gün boyunca 6 kilo verebileceğinizi biliyormuydunuz? sinameki nin faydaları bitmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir