Meyanın Faydaları

M feth 3.758 views
sponsorlu reklam

Meyan : Baklagiller ailesinden olan meyan, çok yıllık otsu bir bitkidir. Bu bitkinin toprak altında bol dallanma gösteren kökleri bulunur. Meyan yaprakları bileşik yapraklı olup 9 – 17 yaprakçıktan oluşur. Meyan çiçekleri dik bir salkım şeklinde bulunur. Beyaz renkli çiçeklerin boyu yaklaşık 1 cm’dir. Bu bitkinin meyveleri fasulyeye benzer ve içinde 2 – 3 veya daha çok tohum bulunur. Anavatanı batı asya ve Akdeniz havzası olan meyan bitkisinin tıbbi olan kısmı kökleridir. kurutularak kullanılan bu köklerin içinde triterpenler, saponinler, potasyum ve kalsiyum tuzları ve ” Glycyrrhizin ” adında bir bileşik bulunmaktadır.


meyan

Meyanın Faydaları

Meyan Kökü çok iyi bir boğaz yumuşatıcısıdır. Bunun yanında öksürük kesici, gastirit ve on iki parmak ülserleri, hazımsızlık, romatoit artrit tedavisinde ve karaciğer toksinlerinin atılmasında kullanılmaktadır. Ülkemizde meyan kökünün suda uzun süre bekletilmesi ile meyan şerbeti hazırlanmaktadır. Meyan şerbeti oldukça yumuşatıcı ve sakinleştirici özelliğe sahiptir. Birçok öksürük şurubunun içinde de meyan kökü bulunmaktadır.

Meyanın Zararları
Meyan kökünün zararlı bir yan etkisi yoktur. Ancak aşırı doz alımında ve uzun süreli kullanımlarda el ve ayaklarda ödeme oluşabilir. Hamilelikte kullanımı uygun değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

{feth}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir