Lavantanın Faydaları

L feth 4.693 views
sponsorlu reklam

Lavanta
Lavandula angustifolia Mill. (Labiatae)
Adaçayıgiller ailesinden olan lavata anavatanı Akdeniz olan çok yıllık bir çalı türüdür. Ülkemizde doğal olarak bulunmayan bu tür, son yıllarda kültür bitkisi ve süs bitkisi olarak yetişiyor. Bizim ülkemizde lavantanı yakın akrabası olan karabaş otu (Lavandula Stoechas) türü doğal olarak yetişir ve çoğu zaman lavanta yerine kullanılır. Lavanta ce karabaş bitkilerinin her ikisi de yeşilimsi-grimsi gövde ve yapraklara sahiptir. Lavanta çiçekleri oldukça küçük ve sapı uzun, karabaş çiçekleri ise büyük ve sapları kısadır. Bu özellikleri nedeniyle iki tür kolayca birbirinden ayırt edilebilir. Lavanta ve karabaş bitkilerinin hem yağı hem de kurutuluş yaprakları tıbbi olarak kullanılır.

Lavantanın Faydaları
Lavanta bitkisinin içinde limonen, kamfur, linalool, lavandul, astat ve lavandalol gibi bileşikler bulunur. Lavanta bitkisi yapılan klinik çalışmalara göre anksiyete tedavisinde kullanılır ve gevşemeyi sağlar. Haricen kullanıldığında ise dolaşım bozukluklarına iyi gelir. Bunun dışında sindirim rahatsızlıklarında, uykusuzlukta, safra smktürmede, baş ağrılarında da kullanılan bir birkidir. Lavanta ve karabaş otunun kurutuluş çiçek ve yaprakları, infüzyon şeklinde bitki çayı olarak kullanırken, su buharı disrilasyonu ile elde edilen yağı haricen kullanılır.

Lavantanın Zararları
Lavanta yağı oldukça kuvvetli bir yağdır. Bu nedenle cilde direkt uygulanmamalıdır. Her iki bitkide bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Hamilelik ve süt emzirme döneminde kullanılması sakıncalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Lavantanın Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Kizima dedi ki:

    uykusuzluk sorunlarına iyi geliyor ise mükemmel

  2. Yasemin dedi ki:

    Lavanta baş ağrıları için bire bir şifalı bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir