Kedi Otunun Faydaları

K feth 6.789 views
sponsorlu reklam

Kedi Otu

Kediotu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Toprak altında bulunan rizomları tıbbi amaçla kullanılır. Bu rizomları  1 – 2 cm çapında 2-6 uzunluğundadır. Kedi otunun uzun ve içi boş olan bir gövdesi bulunur. Yaprakları derin parçalı olup 10 – 20 cm uzunluğundadır. Kediotunun çiçekleri beyazımsı-pembe renklidir ve gövdenin en uç kısımda top şekline benzeyen bir çiçek durumu oluşturur. Kedi otunun kendine has bir kokusu vardır. Özellikle rizomları daha keskin kokuludur. Bu koku kedilerin hoşuna gittiği için ülkemizde kediotu ismiyle bilinmektedir. Avrasya bölgesinde doğal olarak yetişen bu bitki nemli yerleri ve dere kenarlarını tercih eder. Açık kahve olan kediotu rizomlarının içinde uçucu yağ “B ornil asetat” ve “Bornil isovalerat”başta olmak üzere,”Valerenik asit” “Valepotriat” gibi çeşitli bileşikler bulunur.

Kedi Otunun Faydaları
Sakinleştirici uyku düzenleyici
Kediotu haricen ve dahilen kullanılan bi tıbbi bitkidir. Ancak içinde bulunan bazı zehirli maddeler nedeniyle dahili kullanımı sadece doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu bitkinin dahilen taze özsuyu ya da alkol ile hazırlanmış tentürü kullanılırken harici olarak banyo şenlinde kullanılır. Kediotu tıbbi olarak sakinleştirici ve uyku düzenleyici olarak kullanılır. Bunun dışında sinirsel olarak ortaya çıkan mide ağrılarında vajinal mantarların tedavisinde ve dışında kullanılması tehlikelidir. 12 yaşından küçük çocuklarda ve hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca alkollü içecekler ile birlikte alınması zararlıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Kedi Otunun Faydaları” üzerine 7 yorum

 1. refik dedi ki:

  mükemmel bir site yapmışsınız tebrikler

  1. funda dedi ki:

   kedi otu sayesinde artık düzenli bir şekilde uyku uyuyabiliyorum. uyku problemi çekenler için tavsiye edebileceğim mükemmel bir bitki kedi otu.

  2. reyhan dedi ki:

   Uyku problemi olan hastalara birebir bitki kedi otu

 2. Serdar dedi ki:

  İnternet sitelerini keşfetmesini seven bir insanım. siteniz mükemmel fakat yeterli değil..

 3. asena dedi ki:

  kedi otunun faydaları ilginçmiş

 4. melek dedi ki:

  oldukça faydalı bir bitki kedi otu

 5. zeynep dedi ki:

  kedi otu şifalı bir bikkidir. çok faydalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir