Defne

D feth 6.436 views
sponsorlu reklam

Defne  : Yaz, kış yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. 6-8 m’ye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir. 8-10 cm. uzunluktaki oval ve sert, üst yüzü parlak, kenarları dalga görünüşlü ve almaşık dizili koyu yeşil yaprakları vardır. İlkbaharda açan sarımsı ya da yeşilimsi beyaz renkteki küçük çiçekleri olgunlaşınca rengi koyu mor, tek tohumlu ve etli meyvelere dönüşür. Bitkinin yuvarlak kesitli ve mor-kahverengi olan gövdesi, zamanla odunlaşır ve rengi griye döner. Defne, gövde çelikleriyle çoğaltılır.

Defnenin Faydaları

Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.
Defne nasıl kullanılır:  Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir. Meyvelerinden elde edilen Defne Yağı cildi tahriş eden merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{feth}

“Defne” üzerine 6 yorum

 1. ebru dedi ki:

  defne çayını denemek lazım

  1. funda dedi ki:

   Defne bitkisini evimde yetiştirmek istiyorum eminönü çiçekçiler çarşısında varmıdır tohumu.

  2. sedef dedi ki:

   Harika bir site

   1. fadime dedi ki:

    defne çayı ile 20 günde 6 kilo verdim arkadaşlar öğle ve akşam yemeğinden önce içtim toplam iki kere

 2. Melike dedi ki:

  Defne Yaprağı Küçük yaşta bronşite yakalanmış çocuklarda çok etkili bir bitkidir.

  1. Kevser dedi ki:

   Defne çok faydalı bir bitkidir. Bayanlar mutlaka Defne çayı tüketmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir